6 pravd o lásce

25. května 2013 v 19:01 | Kristie † |  Jiné..
Pravda č. 1 ⇒ Láska není cit. Bohužel.
Divíte se? Čerstvá zamilovanost vám podle Helen Fisherové v mozku zasáhne přesně tu oblast, která zodpovídá za hlad a sex, tedy činnosti a stavy, jež jsou motivovány nějakou jasnou odměnou. Naopak emoční centra, vyvolávající pocit štěstí nebo smutku, zůstávají u právě zamilovaných pozoruhodně v klidu. K tomuto závěru dospěla antropoložka poté, co proskenovala desítky láskou sežehnutých mozků. Překvapivá skutečnost, kterou zjistila, plně vysvětluje, proč se v lásce zajímáte jen o takové dvojnožce, kteří vám dokážou opravdově rozklepat kolena, a naopak si nemůžete lásku k někomu naordinovat z rozumu, i když ho vaše maminka vidí jako tu pravou perspektivní známost pro vás.
Pravda č. 2 ⇒ Láska na první pohled existuje!
Jasně, tohle tvrzení jste mnohokrát slyšela, často o lásce na první pohled četla a ještě častěji ji viděla ve sladkých hollywoodských romancích. Jak to ale doopravdy funguje? Máme odpověď. Americká odbornice také porovnala chemické reakce v mozcích zvířat při jejich namlouvacích rituálech a kupodivu zjistila, že jsou úplně stejné jako u zamilovaných lidí. Živočichové jsou totiž naprogramovaní tak, aby si ve volné přírodě našli vhodného partnera ještě dřív, než skončí období páření. A váš mozek je "zauzlován" stejně. Proto dokážete okamžitě dešifrovat erotické signály, které k vám muži vysílají, a vyslat odpověď. (Fakt, že před těmito signály někdy zavíráte oči, je ovšem věc jiná.) Když příhodně narazíte na "svůj typ", dokážete rozžhavit své srdce klidně ještě týž večer.↓


Pravda č. 3 ⇒ Lásce překvapivě prospívá odloučenost partnerů.
I když láskou plápoláte jako kubánská revoluce a nejraději byste se svým drahocenným trávila čtyřiadvacet hodin denně po sedm dní v týdnu a ještě pokud možno nahá v posteli, zatraceně se vám vyplatí, když čerstvé vášni částečně odoláte a zkrotíte touhu trávit s přítelem každou volnou chvíli. "Držte si milence od těla," radí prozíravě americká antropoložka. Proč? Studie jednoznačně ukázaly, že příliš častý kontakt milenců snižuje sexuální touhu vás obou a urychluje ponorkovou nemoc. "Naopak odloučenost milenců v jejich mozku odstartuje zvyšování hladiny dopaminu a norepinefrinu, které vyvolávají stavy vášnivé zamilovanosti a těšení se jeden na druhého." Takže vám jako páru do budoucna opravdu neuškodí, když si odpustíte čtvrteční rande poté, co jste se promilovali středeční nocí. O to žhavější pak bude váš společný víkend. Tenhle vědecký poznatek je i klíčem k úspěchu lásek na dálku, takže se nemusíte vzdávat nabídky výhodného studijního pobytu v Londýně z plané obavy, že vaše vášně k příteli po překročení Lamanšského průlivu neprodleně ochladnou. Naopak i jemu se po vás začne příznivě stýskat a váš vztah se načas posílí.
Pravda č. 4 ⇒ Jedinou a pravou lásku zažijete, kolikrát jen chcete!
Váš draze milovaný právě prošel dveřmi, nepolíbil vás, neohlédl se, zavřel je za sebou a klíče, které jste mu dala, nechal významně trčet v zámku. Jste zdrcená a cítíte se, jako by těmi dveřmi navždy odešlo vaše jediné a pravé štěstí? Jestliže si myslíte, že jste právě ztratila toho jediného, který vám byl osudem předurčen, abyste s ním mohla být šťastná, mýlíte se. Ze studie doktorky Fisherové vyplývá, že mužů, za které byste chtěla dýchat, jsou mraky. Když se zamilujete, nečiníte tak po zralé úvaze a objekt vaší vášně taky nemusí splňovat všechny vaše požadavky. Vývojem vztahu se mění vaše očekávání, protože vždy reagujete na nové situace, které nelze dopředu odhadnout. Je proto zbytečné si po rozchodu namlouvat, že takového muže už nikdy neseženete.
Pravda č. 5 ⇒ Láska je silně návyková záležitost.
Antropoložka Fisherová svým pokusným králíkům ukazovala fotografie jejich milovaných a požádala je, aby se na ně nějaký čas dívali. Zjistila, že pokud se podíváte na fotku svého milovaného, zaktivuje se vám ta část mozku, která má pod palcem veškeré závislosti, i ty drogové! Vyplaví vám do těla dopamin, takže se ihned dostanete do blaženého rauše. Přesně z tohoto důvodu si dáváte pod sklo pracovního stolu fotografie svých milovaných tvorů, proto máte čtvereček svého drahocenného pod průhlednou fólií dokonce i v peněžence, proto se doma obklopujete zarámovanými fotografiemi svých blízkých, proto vám pohled do alba se snímky bývalých lásek přivodí pocit blažené nostalgie. Dopamin vám navodí pocit radostné euforie, v níž přestanete rozumně uvažovat, a jediné, po čem začnete toužit, je okamžitá společnost vašeho miláčka. Když se vám jí nedostane, pociťujete regulérní abstinenční příznaky. Takže lásku by měli zapsat do seznamu nebezpečných omamných látek, co myslíte?
Pravda č. 6 ⇒ Muži se zamilovávají mnohem rychleji než ženy.
Většina lidí má sklony automaticky předpokládat, že ženy se zamilovávají mnohem rychleji a častěji než muži. Dobrá zpráva pro vás zní: není to pravda! Ženy jen mívají menší zábrany o svých zamilovanostech nahlas mluvit, naopak se s čerstvou láskou potřebují svěřit ostatním, uvolnit přetlak svých pocitů štěstí, kterých jsou plné. Muž však období, kdy jím zmítají city, považuje za své kritické. I když se v něm psychicky cítí dobře, pračlověk a pralovec v něm si uvědomuje, že soustředěností na pocity svého nitra, pohroužeností do sebe ztrácí na ostražitosti vůči okolí a může se stát snadnou kořistí soků i divoké zvěře. Proto o lásce, která jím zmítá ještě více než vámi, mlčí. A jak je vůbec možné, že se muž zamiluje rychleji? "Mužský mozek prostě dá víc na vizuální vjemy," tvrdí cosmo odbornice Fisherová. "Takže když muž uvidí ženu, která nastartuje jeho milostný motor, rychlý impulz do mozku v něm okamžitě nakopne pocit totální zamilovanosti a on v něm vězí až po uši." Zato vy k pocitu zamilovanosti potřebujete mnohem víc než přitažlivý zevnějšek uchazeče o vaši přízeň.
Potřebujete vedle něj mít pocit bezpečí, důvěry, musíte se nevědomě ujistit nejen o skutečnosti, že vaše možné potomstvo bude kvalitní, ale zjistit i fakt, zda se o své potomky tenhle samec dokáže postarat. Vy potřebujete svého ctitele nejen vidět a shledat ho ucházejícím, ale musíte si ho také očichat, zjistit, jestli vám jde pod nos, jestli vám jeho pot voní. Pot? Ano, obsahuje feromony, tedy hormony, které mají v živočišné říši za úkol přilákat samičku. Musíte si kandidáta na zahřívače své postele ohmatat, vyzkoušet, zda je vám příjemná hebkost a teplota jeho kůže. Otestovat, zda vám jeho hlas příjemně zní, zda vás dokáže uklidnit nebo potěšit. A až tahle vaše průzkumnická činnost dojde k jakémusi uspokojivému závěru, což může klidně trvat i pět či sedm schůzek, teprve potom si začnete slabě připouštět, že se vám tenhle člověk líbí a že jste snad do něho i nedejbože zamilovaná. Jak je možné, že po celou tu dobu váš průzkum vydrží? Protože už je do vás dávno zamilovaný.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu?:))

Click^^

Komentáře

1 jackie jackie | Web | 26. května 2013 v 10:10 | Reagovat

že láska na první pohled existuje, tak to sama můžu potvrdit. je to v ten moment tak silné, že to prostě víš.. ^^

2 Kristie Kristie | Web | 27. května 2013 v 18:02 | Reagovat

[1]: Souhlasím:)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama